Jeżeli chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat mikrodermabrazji diamentowej to te kilka literek, tworzących artykuł, jest właśnie dla Ciebie. Ja postaram się wszystko wytłumaczyć jasno i bez ŚCIEMY.
Czym jest mikrodermabrazja diamentowa?
Mikrodermabrazja jest metodą mechanicznego złuszczania naskórka warstwa po warstwie. Polega na usunięciu poprzez ścieranie warstw naskórka za pomocą specjalnej głowicy zawierającej otwór oraz pompy ssącej. Powierzchnia głowicy pokryta jest drobnymi kawałkami diamentu. Efekt złuszczania – eksfoliacji uzyskuje się poprzez działanie ścierające diamentu z kolei zadaniem pompy jest zasysanie martwego złuszczanego naskórka. Dzięki umiarkowanemu usuwaniu górnych warstw naskórka w jego warstwie podstawnej (w warstwie położonej niżej) dochodzi do intensywnego tworzenia się nowych, pełnowartościowych komórek, które wędrują do góry zastępując komórki uszkodzone.
Podczas zabiegu intensywność złuszczania jest ściśle kontrolowana, sprawdzana, a przede wszystkim dobierana indywidualnie dla każdego klienta. Jest to wszystko możliwe dzięki możliwości doboru odpowiedniej głowicy diamentowej o różnej gradacji – wielkości drobinek ścierających, siły ssania pompy oraz doświadczeniu kosmetyczki. Czynniki te sprawiają , że zabieg ten jest w pełni bezpieczny, nie ma niebezpieczeństwa zbyt głębokiego lub nierównomiernego złuszczania ani powstania blizn. Dlatego też nie musisz się obawiać zbyt głębokiego złuszczenia jeżeli tego Twoja skóra nie potrzebuje. Warto dodać, iż zabiegi mikrodermabrazji są bezbolesne, jeżeli podczas zabiegu będziesz odczuwać ból, dyskomfort nie bój się powiedzieć o tym kosmetyczce. Zbieg ma na celu złuszczenie naskórka ale również ma Cię zrelaksować. Na samym początku zabiegu możesz odczuwać zassanie, następnie masowanie i lekkie ścieranie skóry, pełny relaks jak najbardziej wskazany 🙂
Jak wpływa mikrodermabrazja na skórę?
Możesz być pewna, że już po pierwszym zabiegu zauważysz i odczujesz pozytywne efekty mikrodermabrazji. Twoja skóra będzie jaśniejsza, gładka w dotyku nabierze blasku i świeżości. Zabieg mikrodermabrazji sprawia, iż następuje:
- poprawa jakości skóry – jej struktury i kolorytu
- zwiększenie elastyczności
- spłycenie powierzchownych zmarszczek
- usunięcie przebarwień posłonecznych
- skóra jest świeższa, młodsza, zregenerowana
- wygładzenie skóry poprzez eliminacje nadmiernego rogowacenia i suchości skóry
- wzrost absorpcji składników aktywnych z preparatów kosmetycznych,
- pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny,
- wzmocnienie zdolności obronnych skóry,
- stymulacja mikrokrążenia, co powoduje lepsze odżywienie i dotlenienie komórek skóry.
- eliminacja zmian trądzikowych takich jak: łojotok, zaskórniki, prosaków, zmniejszenie rozszerzonych porów. Jeżeli borykasz się z łojotokiem lub masz rozszerzone pory jeden zabieg nie wystarczy, po jednym zabiegu zauważysz różnice jednak powinnaś się nastawić na serie zabiegów aby być w pełni zadowolona. Jeżeli u Ciebie zmiany trądzikowe występują z przyczyn hormonalnych same zabiegi mikrodermabrazji nie wystarczą, konieczna jest wizyta u dermatologa.
Dla kogo przeznaczona jest mikrodermabrazja?
Nie musisz się obawiać zabiegi mikrodermabrazji są w pełni bezpieczne, można przeprowadzać na wszystkich typach skóry (od łojotokowej i trądzikowej do bardzo wrażliwej i suchej, od białej do bardzo opalonej, od bladej do bardzo ukrwionej) i każdej części ciała np. twarzy, szyi, dekoltu, pleców dłoni czy nóg. Po każdej mikrodermabrazji poprawa stanu skóry jest coraz bardziej widoczna. Mikrodermabrazja znakomicie przygotowuje skórę do przyjęcia substancji odżywczych zawartych w ampułkach, maskach czy kremach, dlatego też często ją polecam i wykonuję przed zabiegami pielęgnacyjnymi: odżywczymi, regenerującymi, przeciwzmarszczkowych. Pisząc ściśle główne wskazania do mikrodermabrazji to:
- trądzik pospolity (grudkowy, zaskórnikowy)
- blizny potrądzikowe
- łojotok
- rozszerzone pory
- zaskórniki, prosaki
- blizny – mikrodermabrazja spłyca blizny
- przebarwienia i odbarwienia
- uszkodzenia posłoneczne
- szorstki, zrogowaciały naskórek
- rozstępy
- rogowacenie okołomieszkowe.
UWAŻAJ !- niektóre artykuły będą wprowadzać Cię w błąd – mikrodermabrazją nie zwalczysz cellulitu, jeżeli Twoja skóra jest wiotka również nie korzystaj z tego zabiegu, ponieważ poprzez zasysanie przez pompę następuje dodatkowe rozciąganie skóry. W przypadku wiotkiej skóry proponuje peeling chemiczny, znakomicie pobudza komórki do regeneracji.
Jakie są zalety mikrodermabrazji diamentowej?
Jak wcześniej wspomniałam główną zaletą zabiegu jest jego bezpieczeństwo, dzięki kontrolowanej głębokości ścierania naskórka i dostosowania do indywidualnych potrzeb skóry. Aby Cię przekonać do zabiegu podam kilka cennych zalet zabiegu:
- zabieg jest bezbolesny
- można go często powtarzać
- podczas zabiegu brak krwawienia i urazu skóry dlatego nie ma długiego okresu gojenia
- jest to alternatywa dla osób nietolerujących peelingów chemicznych
- efekt świeżej, gładkiej, ujędrnionej skóry widoczny już po pierwszym zabiegu.
Jakie są przeciwwskazania do mikrodermabrazji diamentowej?
Z zabiegu nie możesz korzystać jeżeli na skórze zobaczysz niepokojące zmiany, które wymagają leczenia u specjalisty – dermatologa, zmiany takie jak:
- brodawki, opryszczka, mięczak zakaźny – zmiany spowodowane zakażeniem wirusowym
- liszajec zakaźny, figówka gronkowcowa – są to zakażenia bakteryjne
- zakażenia grzybicze skóry
- trądzik krostkowy, ropowiczy
- trądzik różowaty
- przeczosy, nadżerki (uszkodzenia ciągłości skóry),
- stany zapalne skóry, skóra podrażniona,
- wysypka, grudki, krostki wywołane alergią np. przez użyty kosmetyk
- nowotwory skóry i znamiona
- naczyniaki jamiste
- terapia przeciwtrądzikowa Roaccutanem-wskazana co najmniej 3 miesięczna przerwa.
- nie wykonuje się mikrodermabrazji przy: skłonności do keloidów (bliznowców), na skórze powiek, po zabiegach chirurgicznych w obrębie twarzy (do 2 miesięcy).
Ważne abyś o wszelkich niepokojących, podejrzanych zmianach poinformowała kosmetyczkę przed zabiegiem.
Jeśli masz menstruacje, jesteś w ciąży NIE panikuj możesz wykonać MIKRODERMABRAZJE.
Jak przygotować się do zabiegu mikrodermabrazji diamentowej?
Nie są wymagane jakieś specjalne zabiegi przygotowujące skórę do mikrodermabrazji, ale na 5 dni przed wykonaniem zabiegu powinnaś unikać: chemicznych kremów do depilacji, elektrolizy, woskowania, szorstkich gąbek/szczoteczek do czyszczenia twarzy, kremów peelingujących do twarzy.
Zabieg nie wymaga ograniczenia normalnej aktywności – jedynie bardziej wrażliwa skóra może reagować lekkim zaczerwienieniem, które ustępuje po kilku godzinach.
Jakie są objawy niepożądane po mikrodermabrazji diamentowej?
Twoja skóra może różnie zareagować. Skóra gruba nie będzie reagować na płytkie złuszczanie, jednak jeżeli masz skórę wrażliwą, skłonną do podrażnień lub zdecydowałaś się na głębokie złuszczenie naskórka, możesz spotkać się z:
- uczuciem mrowienia, pieczenia, świądu – nie bój się objawy te szybko ustępują
- przetrwały rumień (zaczerwienienie skóry utrzymujące się do 24-48 godzin) każdego następnego dnia zaczerwienienie skóry jest coraz mniej widoczne. Nie martw się na zapas NIE będziesz uziemiona w domu! Rumień nie przeszkadza w zrobieniu makijażu oraz w aktywnym wykonywaniu codziennych czynności;
- nadwrażliwość skóry
- wybroczyny u osób stosujących aspirynę lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (utrzymują się 24-72 godziny).
Jak pielęgnować skórę po zabiegu mikrodermabrazji?
Po mikrodermabrazji unikaj opalania przez pierwsze 48 godzin. Pamiętaj skóra po zabiegu mikrodermabrazji jest bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne takie jak: mróz, silny wiatr, słońce, konserwanty i środki zapachowe zawarte w kremach. Jeżeli z natury masz skórę wrażliwą, skłonną do podrażnień, alergii, rozszerzone naczynka lub złuszczanie było dość głębokie zastosuj pod podkład krem z filtrem 25 SPF w ten sposób zabezpieczysz skórę przed niechcianymi przebarwieniami i uchronisz przed podrażnieniem, a jeżeli jest dość duże nasłonecznienie, walczysz z przebarwieniami nie wahaj się sięgnąć po krem z filtrem o faktorze 50. Jeżeli nie stosujesz podkładu w przypadku skór wrażliwych polecam zastosowanie kremu z filtrem SPF 25 oraz pudru sypkiego lub w kamieniu, stworzą na skórze okluzję przed drażniącymi czynnikami (wiatr, słońce ). Unikaj kąpieli w chlorowanej wodzie (baseny) do 48 godzin po zabiegu mogą one podrażnić Twoją wrażliwą skórę. Jeżeli Twoją skórę często nawiedza uczulenie, po mikrodermabrazji stosuj delikatne kremy i unikaj kremów perfumowanych – mogą silnie podrażnić a nawet wywołać uczulenie!
Jak często wykonywać mikrodermabrazję?
Szczerze, ciężko jest mi ustalić liczbę zabiegów nie widząc skóry i nie znając jej problemów.W swoim gabinecie liczbę zabiegów ustalam indywidualnie do potrzeb skóry , rezultatów jakie przynoszą kolejne zabiegi. Mogę Tobie jedynie doradzić: jeżeli Twoja skóra nie sprawia Ci problemów chcesz ją tylko odświeżyć lub oczyścić możesz zabieg wykonać co 2-3 miesiące. Jeżeli Twoja skóra wymaga walki z trądzikiem, łojotokiem lub zmianami potrądzikowymi powinnaś nastawić się na serię zabiegów, tylko wówczas będziesz zadowolona, dlatego powinnaś wykonać zabieg co 2-3 tygodnie, cykl obejmuje 5-10 zabiegów. W zabiegach odmładzających – przeciwzmzrszczkowych warto skorzystać z mikrodermabrazji co 3-4 tygodnie, cykl około 5 zabiegów, polecam wykonanie 2 sesji w ciągu roku a dla zadowalających rezultatów warto połączyć mikrodermabrazje połączyć z zabiegiem pielęgnacyjnym np. przeciwzmarszczkowymi. Aby podtrzymać i utrwalić uzyskane wyniki zalecam wykonanie zabiegu co 4 – 6 tygodni.
Mam nadzieję, że zaciekawiłam Cię mikrodermabrazjom i rozwiałam Twoje wątpliwości co do zabiegu. Jednak jeżeli masz dodatkowe pytania nie wahaj się zapytać. Chętnie odpowiem na Twoje każde pytanie.
Przeczytaj również: