Trądzik, to nadal wielki problem młodych dziewczyn i dorastających mężczyzn. Dzięki modzie na eko i naturę coraz więcej młodych osób zaczyna sięgać po kosmetyki zawierające składniki naturalne i ziółka 😀 … oczywiście nie te do wciągania 😀
Składniki naturalne często określane są jak bezpieczne dla skóry i skuteczne w zwalczaniu TO PRAWDA jednak przed użyciem warto zaczerpnąć informacji, które składniki naturalne są przeznaczone dla naszej skóry i naszego problemu bo nawet „bezpieczny” naturalny produkt może zaszkodzić jeżeli jest niewłaściwie dobrany.
Dlatego przygotowałam krótki przegląd najczęściej stosowanych wyciągów, naparów roślinnych w leczeniu i pielęgnowaniu skóry trądzikowej.
Najważniejszym zadaniem składników powinno być hamowanie rozwoju drobnoustrojów i patogenów, które wywołują stany zapalne.
Działanie:
- antyseptyczne,
- bakteriostatyczne,
- bakteriobójcze
wykazują związki roślinne takie jak flawonoidy, terpeny czy fenole.
Gdzie je znajdziemy?
Tymianek, zawiera tymol i inne związki fenolowe o silnych właściwościach antybakteryjnych. Reguluje on również pracę gruczołów łojowych. Ekstrakt z tymianku wykazuje również działanie ściągające. Stosowany jest do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej i mieszanej możemy śmiało zastąpić nim stosowany dotychczas tonik.
Szałwia wykazuje działanie bakteriostatyczne ze względu na dużą zawartość olejków eterycznych, garbników i karnozolu. Działa antyseptycznie i ściągająco, przeciwzapalnie. Tonizowanie skóry szałwią wpłynie również pozytywnie i przyśpieszy leczenie stanów zapalnych.
Rozmaryn zawiera olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki i trójterpeny. Warunkuje to działanie bakteriostatyczne, antyoksydacyjne i dezynfekujące. Działa bakteriobójczo zwłaszcza na gronkowce i paciorkowce. Jeżeli masz duże duże zmiany ropne śmiało możesz wyciąg z rozmarynu zastosować jako tonik.
Żadne z tych ziółek nie jest nam obce więc śmiało można je zdobyć i wypróbować.