Ile natury w kosmetykach naturalnych ?

Może już zauważyłaś – nastał moda na EKO.  EKO – torby,   EKO – buty, EKO – kosmetyki. Moda – wywiera wpływ na całe społeczeństwo – dopada każdego z nas, mnie Ciebie nasze koleżanki…. bo w końcu modne jest: „być modnym”. Również teraz jest MODA na kosmetyki naturalne. Moda, ale również i skuteczność jaką przynoszą  sprawiła, że zainteresowanie nimi ciągle wzrasta. Jednak nie dajmy się zwariować – i ogłupić MODZIE. Doskonale pamiętam ze studiów słowa wykładowcy z przedsiębiorczości : „ŻYCIEM RZĄDZI MARKETING”. Reklam zamydla nam oczy, oczarowuje i ogłupia. Dlaczego o tym piszę? Chcę abyś dostrzegła jak wiele fałszywych wyobrażeń i faktów jest na temat kosmetyków naturalnych.

1. Kosmetyki naturalne nie uczulają
To nieprawda. Większość z nas jest alergikami, ma wrażliwą skórę. Kosmetyki naturalne w swoim składzie zawierają wiele wyciągów z ziół i olejków eterycznych. U kobiet, szczególnie tych ze skórą skłonną do alergii, podrażnień, ze skórą wrażliwą, naczyniową tego aktywne składniki (wyciąg z ziół, olejki eteryczne) często powodują podrażnienie i wywołują uczulenia. Miód i produkty pszczele, kwasy owocowe, balsam peruwiański, olejek miętowy czy cytrynowy to bardzo silne alergeny. Jeżeli Twoja skóra jest wrażliwa, lub jesteś alergikiem zwróć uwagę na skład kremu, jeżeli jesteś niepewna przed zakupem skonsultuj się z kosmetyczką lub dermatologiem.

2. Kosmetyki naturalne zawierają konserwanty
Tak to prawda. Konserwanty są dodawane  do kosmetyków w celu przedłużenia jego terminu ważności, zahamowania rozwoju drobnoustrojów. W kosmetykach naturalnych bardzo często stosowane są substancje, które z jednej strony pielęgnują cerę, a z drugiej działają konserwująco – zapobiegają jełczeniu kosmetyku, rozwoju bakterii. Są to głównie   niektóre olejki eteryczne, kwas salicylowy, witaminy.

3. Kosmetyk naturalny nie zawsze jest naturalny
Z przykrościom stwierdzam, że to prawda. W NASZYM PRAWIE nie ma ściśle określonych przepisów i norm określających „kosmetyk naturalny”. Daje to producentom wolną rękę, dlatego bardzo często nadużywają określenia „kosmetyk naturalny”, w którym znajduje się jedna lub dwie substancje naturalne, a reszta to substancje syntetyczne, (np. barwniki, środki zapachowe – zachęcające do kupna). Dlatego gdy kupujesz kosmetyk naturalny powinnaś dokładnie sprawdzić jego skład.

4. Kosmetyków  naturalnych nie trzeba przechowywać w lodówce
Czy powinna to być lodówka? Kosmetyki naturalne powinny być przechowywane w chłodnym, zaciemnionym miejscu. Wpływ światła słonecznego i wysokiej temperatury przyczynia się do szybszego utlenieniu substancji aktywnych – krem traci na wartości. Często czytamy, że łazienka jest złym miejscem na przechowywanie kosmetyków. Dlaczego?  Ponieważ łazienka to znakomite środowisko do rozwoju bakterii, tu jest ciepło i wilgotno dlatego wszelkie drobnoustroje namnażają się ekspresowo i powodują psucie się kosmetyków. W lodówce, chłodek i ciemność  nie sprzyja  rozwoju bakterii.

5. Certyfikat jest najlepszym potwierdzeniem jakości kosmetyku
Jeżeli jesteś niepewna co do naturalności kosmetyku – sprawdź czy ma certyfikat. Certyfikaty typu Ecocert, AIAB, Soil Association, BDIH, gwarantują, że cały proces powstawania kosmetyku był ściśle monitorowany. Bardzo surowe normy dotyczą produktów używanych do produkcji kosmetyków, sposobów uprawy i pozyskiwania tych produktów, procesu produkcji i opakowania.

6. Kosmetyki naturalne maja same zalety
Dla osób, które po raz pierwszy mają kontakt z kosmetykiem naturalnym wiele rzeczy może wydać się gorsze niż w kosmetykach syntetycznych. Dlaczego?  Przede wszystkim prawdziwy kosmetyk naturalny ma bardzo krótki termin przydatności do użycia (często jest to do 30 dni), nie zawsze dobrze się nakłada (konsystencja kremu jest często ciężka i lepka) i niestety rzadko się zdarza aby kosmetyk naturalny miał przyjemny zapach, ostatnią wadą jest cena – niestety wysoka ze względu na wysokie koszty produkcji.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.