Pękające pięty – pielęgnacja.

Nareszcie możemy przywitać wiosnę. Ciepłe słoneczko rozbudziło nas i wreszcie możemy wyciągnąć z szafy wiosenne płaszczyki 😀 krótkie spódniczki i lekkie pantofelki 🙂
Jak przywitać wiosnę z pięknym ciałem?
Już nie jedna z nas kobiet rozpoczęła dietę „cud”, intensywne ćwiczenia i takie tam by tylko zrzucić zbędne kilogramy po zimowych lenistwach i ukształtować CIAŁKO aby pięknie wyglądało w lekkich ciuszkach.
Dziś pod lupą pięty!!! Dlaczego ? Pięty to jedna z tych części o której przypominamy sobie jak rozpoczyna się sezon na sandałki … (czyż nie?)…..a to często już za późno by wyprowadzić stopy do ładu na wakacyjny urlop na plaży, a popękane pięty to niestety zmora wielu kobiet.
POPĘKANE  PIĘTY – Czym są i jak sobie z nimi poradzić?
Na początku warto wspomnieć, że skóra stóp jest inna niż w  pozostałych częściach ciała. Brak na nich gruczołów łojowych, które natłuszczają i zmiękczają skórę przez co skóra stóp jest mało elastyczna oraz pozbawiona bariery chroniącej przed utratą wody.
Popękane pięty są to szczeliny  skórne o  różnej głębokości, zmiany te dotyczą głównie warstwy rogowej choć często również sięgają głębiej i dochodzą do skóry właściwej, czego dowodem mogą być krwawienia oraz silny ból podczas chodzenia. Przy tych głębokich szczelinach może dochodzić do zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych.
Pękające pięty dlaczego powstają?
Skóra pięt pęka z powodu bardzo dużej suchości warstwy rogowej tj. naskórka. Naskórek który jest mocno przesuszony traci elastyczność, miękkość i rozciągliwość. W wyniku utraty elastyczności podczas mocnego ucisku  pięty na podłoże dochodzi do rozerwania naskórka w wyniku czego powstają szczeliny.
Drugom przyczyną powstania pękających pięt jest  nadmierne rogowacenie pięt związane również z suchością skóry. Nadmierne rogowacenie to anormalne zagęszczenie wierzchnich warstw naskórka, stanowiącej naturalną reakcję ochronną organizmu. Skóra, w miejscach często narażonych na stały ucisk, otarcia twardnieje, a pod wpływem braku natłuszczenia pęka.
Co jest przyczyną suchej skóry pięt?
Najczęstszą przyczyną suchej skóry i pękających pięt jest:
Niewłaściwa pielęgnacja – jak już wspomniałam skóra pięt nie natłuszcza się sama dlatego w codziennej pielęgnacji powinnaś zastosować kosmetyki natłuszczające i zmiękczające skórę pięt.
Źle dobrane buty – moda swoje, a pięty swoje. Często decydujemy się na niewygodne buty bo „takie mi się podobają”, albo „bo takie są modne”. Niestety stały ucisk jest przyczyną nadmiernego rogowacenia ponieważ jest to reakcja obronna organizmu na UCISK.

Zachwianie równowagi hormonalnej organizmu – najczęściej u kobiet w okresie menopauzy.

Współistniejące choroby, takie jak reumatyzm, cukrzyca, zaburzenia pracy wątroby i nerek,  zaburzenia krążenia krwi, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, jak również nadwaga i niedobory witaminowe, głównie witaminy A. Są to choroby którym towarzyszy suchość skóry i zaburzenia jej rogowacenia.

Nieprawidłowe ułożenie szkieletu kostnego, – wszelkie deformacje w budowie stopy.

Infekcje  – wszelkie infekcje grzybicze i alergie skórne.

PIELĘGNACJA  PĘKAJĄCYCH  PIĘT.

Jeżeli zmagasz się z popękanymi piętami powinnaś pamiętać, że o takie stopy szczególnie warto dbać cały rok. Obszary skóry, które skłonne są do pękania, lub na których już pojawił się problem należy bardzo starannie dbać. Codzienna pielęgnacja opiera się na profilaktyce, która zapobiega powstawaniu kolejnych zrogowaceń i polega na codziennym nakładaniu kremy na popękane pięty , jeżeli szczeliny są głębokie powinnaś udać się do dermatologa, który przepisze odpowiedni preparat. Systematyczne ścieranie tarką drobnoziarnistą suchego naskórka również pomoże zmniejszyć szczeliny na piętach.

Preparaty, które powinnaś mieć w domu na popękane pięty powinny mieć działanie : zmiękczające, złuszczające i natłuszczające. Takie preparaty zawierają w składzie mocznik, kwasy: glikolowy, mlekowy i salicylowy, a także kwasy tłuszczowe, głównie linolowy, białą wazelinę, ciekłą parafinę.

Jedną z najważniejszych czynności jest skorzystanie z profesjonalnego pedicure. Pedicure w gabinecie kosmetycznym przy wykorzystaniu specjalistycznych preparatów oraz profesjonalnego sprzętu w skuteczny sposób spłyci szczeliny i wygładzi pięty. Nie zawsze wystarczy jedna wizyta przy dużych szczelinach w naskórku powinnaś korzystać z systematycznych wizyt w gabinecie kosmetycznym.

Jak wygląda i czym jest pedicure zapraszam do artykułów poniżej:

Pedicure – wszystko o zabiegu i domowej pielęgnacji.

 

Jakie kemy warto mieć w domu ?

Niezależnie od kondycji skóry Twoich stóp niezbędna jest maść z witaminą A. Maść znakomicie natłuszcza i wygładza szorstkie stopy . Oczywiście nic nie ma dobrego bez systematycznego smarowania … zapewniam raz w tygodniu to stanowczo ZA MAŁO!!!! 😀

Możliwość komentowania jest wyłączona.