s.o.s – na ratunek paznokciom !

Coraz częściej   przychodzą  do salonu klientki z problemem paznokci.

Łamliwe, słabe, rozdwajające, niekiedy zakażone bakterią….. Z skąd ten problem? Klientki odpowiadają: „Robiłam manicure hybrydowy, przedłużałam paznokcie żelem, ściągałam żel”… i to wszystko w gabinetach kosmetycznych.

Nie wiem dlaczego ale coraz częściej wizyta u manikiurzystki, pedikiurzystki, stylistki paznokci kończy się dla klientki uszkodzeniem płytki paznokciowej, a co najgorsze zakażeniem.

Na ratunek paznokciom: przepiłowanym, z rozdwojoną płytką, zakażonym !

Przepiłowana płytka podczas usługi stylizacji paznokci czy zdejmowania materiału (żelu, akrylu, lakieru hybrydowego) to coraz częstsza konsekwencja zdobienia paznokci. Zmiany powstają przez złe dobranie ziarnistości pilnika oraz za mocne piłowanie, nieumiejętne polerowanie.  Skutkiem przepiłowanych paznokci jest znaczne osłabienie płytki na urazy mechaniczne, Takie paznokcie są cienkie, zaczerwienione, wrażliwe na dotyk, niekiedy  bolesne.

Niestety odwrotu nie ma…. 🙁 Jeżeli Twoje paznokcie doznały tego KOSZMARU jedyną pomocą – ratunkiem są odżywki wzmacniające (polecam z Nail Tek). Systematyczne nakładanie odżywki usztywni i wzmocni przepiłowany paznokieć. Dodatkowo warto zastosować oliwkę do skórek i paznokci jej bojowym zadaniem jest natłuszczenie płytki, skórek oraz wprowadzenie witaminek, Jeżeli kochasz rozpieszczanie dłoni warto zafundować paznokciom kąpiel w oliwie z oliwek. Oliwa z oliwek często jest wykorzystywana na ratunek suchych łamliwych paznokci również warto paznokcie  systematycznie natłuszczać maścią z wit A (dostępna w aptece i jest bardzo taniutka 🙂  )

Rozdwajające się paznokcie są częsty problem, na który klientki skarżą się po ściągnięciu lakieru hybrydowego. Źle ściągnięty lakier hybrydowy, a raczej „zeskrobany ” dłutkiem jest przyczyną rozdwajających się paznokci. Niefachowe usunięcie lakieru hybrydowego przez jego skrobanie narusza ciągłość płytki. Płytka jest uszkodzona, poszarpana, ma mikro ubytki w cemencie spajającym komórki tworzące płytkę. Brak cementu spajającego powoduje odchylenie poszczególnych łusek (komórek) co widzisz w postaci rozwarstwionego paznokcia.

Zmiany dodatkowo pogłębia:

  • kontakt z detergentami i środkami chemicznymi (wymywają cement spajający komórki paznokcia),
  • nieodpowiednie piłowanie, nieodpowiedni pilnik
  • używanie agresywnego zmywacza do paznokci (zmywacz z acetonem).

Takie paznokcie stają się uciążliwe w utrzymaniu, są nieestetyczne i bardzo trudno przywrócić im dawny wygląd.

Jeżeli byłaś u stylistki, która zniszczyła Twoje paznokcie nieprofesjonalną usługą, przypuszczam, iż trudno będzie mi Ciebie przekonać, że najszybciej wyprowadzić rozdwajające się paznokcie u profesjonalnych rąk . Na ratunek paznokciom rozdwojonym jest profesjonalny manicure dla rozdwajających się paznokci ma na celu wyrównanie struktury paznokcia przez wygładzenie i natłuszczenie oraz zastosowanie odżywki wzmacniającej.

Zakażenie u kosmetyczki niestety też się zdarza. Nie potrafię Ci wyjaśnić dlaczego niektóre „kosmetyczki” zaniedbują tak ważną czynność jaką jest dezynfekcja   i sterylizacja narzędzi. Praca w rękawiczkach jednorazowych oraz odkażanie dłoni klientki  przed każdą usługą stylizacji, pielęgnacji paznokci i dłoni jest nieodzownym etapem każdego zabiegu.

 

 

 

Czym jest sterylizacja i dezynfekcja?

Sterylizacja to proces mający na celu usunięcie wszystkich drobnoustrojów, zarówno w formie wegetatywnej, jak i przetrwalników (spor). Cel ten uzyskuje się przez działanie ciepła wilgotnego (autoklawy) i suchego (gorące powietrze), gazów (np. tlenek etylenu), promieniowania jonizującego, oraz środków chemicznych (chemosterylizatory, np. 0,5-2,5% kwas nadoctowy, nierozcieńczony aldehyd glutarowy).

Dezynfekcja (odkażanie) to proces mający na celu zmniejszenie ilości drobnoustrojów chorobotwórczych w formie wegetatywnej do poziomu bezpiecznegodla człowieka. Dezynfekcję można przeprowadzić za pomocą środków fizycznych lub chemicznych.

Dezynfekcji podlegają narzędzia, które nie powodują naruszenia ciągłości tkanek (pieniki, pędzle kosmetyczne).

Oznaką dobrze zdezynfekowanych i  wysterylizowanych narzędzi są opakowania próżniowe ( rękaw), w które powinny być zapakowane narzędzia. Szczególnie narzędzia, które powodują przerwanie  ciągłości skóry (cążki, obcinacze, dłutka). Na opakowaniu możesz zauważyć czy sterylizacja przebiegła prawidłowo (zmiana zabarwienia oznaczenia na opakowaniu, niekiedy do torebek wkładane są paski kontroli sterylizacji).


Jeśli narzędzia są tak zapakowane ich otwieranie następuje tuż przed wykonaniem zabiegu, na widoku klienta.

Nieskażone narzędzia jednorazowego użytku (np. rękawiczki, waciki) wyrzuca się bezpośrednio po użyciu do odpadów komunalnych, natomiast w przypadku skażenia należy je wyrzucić do pojemników na odpady biologiczne, które poddaje się utylizacji.

Jeżeli spotkasz się z uchybieniami czyli: Twoje dłonie nie zostaną odkażone, masz  wątpliwości, że narzędzia nie zostały wysterylizowane, słyszałaś że ktoś w danym salonie został zakażony – NIE RYZYKUJ –  ZREZYGNUJ Z USŁUGI.

Klikając znajdziesz odpowiedź:

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.