Skóra na słońcu – Słoneczko, słoneczko :-) … ach TY!!!

Każda z Nas kocha słoneczko i to prawda – jak śpiewał Rynkowski: „dziewczyny lubią brąz”…  (tak między NAMI KOBIETAMI: mężczyźni też 😀 )

… jednak uważaj na SŁONECZKO  – lubi przysporzyć nie małego kłopotu. Skóra na słońcu często sucha, spierzchnięta, pękające naczynka, przebarwienia, bolesny rumień, to niektóre skutki złej pielęgnacji skóry w słoneczne dni.  Dlatego warto na lato zmienić krem na krem z wyższym filtrem ochronnym, a podczas opalania stosować dobre kosmetyki ochronne.

Groźniejszymi konsekwencjami ekspozycji skóry na słońce, opalania bez dobrej ochrony jest:

  • przedwczesne starzenie skóry (fotostarzenie)
  • rak skóry.

Nasza skóra, nasz organizm  ulega procesowi starzenia, jednak wiele z Nas przyspiesza je nadmiernie się opalając, korzystając wielokrotnie z solarium i nie używając kosmetyków z filtrami UV, pierwszą z konsekwencji jest: FOTOSTARZENIE SKÓRY !!!  Brzmi groźnie i groźne jest.

Fotostarzenie skóry – to zmiany zachodzące w głębszych warstwach skóry  na skutek ekspozycji skóry na słońce czyli promieniowania UV tj. uszkodzenie włókien: kolagenowych, elastycznych i retykulinowych – włókien, które odpowiadają za sprężystość, jędrność i elastyczność Twojej skóry. Dochodzi do  „upośledzenia” pracy fibroblastów (komórek odpowiedzialne za syntezę m.in. kolagenu i elastyny), melanocytów  (komórek produkujących barwnik skóry) , przy skórach wrażliwych dochodzi do zaburzenia rogowacenia, rozszerzenia i pękania naczynek krwionośnych.

Skutki fotostarzenia się skóry są widoczne z upływem czasu. Pierwszymi oznakami Zdjęcia 69 letniego kierowcy ciężarówki, po okresie 29 lat pracy i nierównomiernej ekspozycji twarzy na promienie UVmodą być zaburzenia w rogowaceniu naskórka, sucha, spierzchnięta skóra oraz pojawienie się pierwszych zmarszczek wcześniej niż tego oczekiwano.Powstające zmarszczki są znacznie głębsze, uwidaczniają się bruzdy.

Znalazłam  zdjęcie obrazujące fotostzrzenie się skóry ” Pewien amerykański kierowca ciężarówki przeprowadził nieświadomie eksperyment obrazujący wysoką szkodliwość promieniowania UVA. Przez 29 lat pracy za kierownicą lewa strona jego twarzy była narażona na wyższą ekspozycję promieniowania UVA (szyba samochodowa zatrzymuje promieniowanie UVB) niż strona prawa”.

PO pierwsze zawsze PAMIĘTAJ O KREMIE Z FILTREM UV

PO drugie NIE EKSPERYMENTUJ JAK TEN KIEROWCA !!!!

Nowotwory skóry to obecnie jeden z najczęstszych problemów onkologicznych nie tylko w Polsce. Dotyczy to zarówno CZERNIAKA jak i raka podstawnokomórkowego i płaskonabłonkowego. Pomimo bardzo dużej wiedzy i licznych kampanii społecznych (ekspozycji skóry na słońce), ciągle zapominamy o ochronie przed promieniowaniem UV na rzecz szybkiej i ciemnej opalenizny. Pamiętaj liczba zachorowań ciągle wzrasta!!!  Dlatego OSTRZEGAM i  przypominam  jak ważne jest dla Twojego zdrowia jest BEZPIECZNE OPALANIE.

 

Stosując kosmetyki  z filtrami UV zapobiegasz powstawaniu nowych zmian skórnych i hamujesz rozwój tych istniejących. PAMIĘTAJ ! używanie kosmetyków ochronnych  to nie żaden kaprys, a konieczność !!!

 

Co oznacza SPF na kosmetykach?

SPF – to skrót z j. ang. Sun Protecitive Factor czyli:  faktor ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Wskaźnik wprowadzony został dla oznacza stosunku ilości promieniowania ultrafioletowego powodującego oparzenie podczas stosowania filtra do ilości promieniowania powodującego taki sam stopień oparzenia bez jego zastosowania. Jaśniej pisząc oznacza to, że np. jeżeli bez filtra u Ciebie rumień pojawia się po 20 minutach, to po zastosowaniu filtra z SPF15 czas ten wydłuży się do 15 x 20 minut i rumień rozwinie się wskutek przebywania na słońcu przez 5 godzin. Jednak NIE OZNACZA to, że można przebywać bezpiecznie na słońcu zamiast 20 minut 5 godzin.

Krótka informacja dla Ciebie:

  • SPF 2 blokuje 50% promieniowania ,
  • SPF 15 (93,3%),
  • SPF 30 (96,7%)
  • SPF 50 (98%).

Oznaczenia te są przyjęte dla promieniowania UVB, dlatego aby w pełni bezpiecznie, korzystać z kąpieli słonecznych musisz dokładnie czytać ulotki i wybierać kosmetyki ochronne zarówno z protektorem UVB i UVA. To właśnie te kosmetyki chronią skórę przed negatywnym wpływem promieni UV.

Podstawowe zasady ochrony skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym, które powinnaś znać:

  1. Unikaj nasłonecznienia skóry w czasie kiedy promieniowanie słoneczne jest najintensywniejsze – od godziny 11,00 do godziny 15,00 po południu. Jeżeli jesteś mamą pamiętaj, Zwracaj uwagę by dzieci zawsze w tym czasie były ubrane i bawiły się wyłącznie w cieniu.
  2. Ochraniaj głowę przed słońcem, pamiętaj, że promieniowanie UVA, przenika również przez ubranie, szczególnie przez cienkie materiały. Również mokre kostiumy kąpielowe nie zatrzymują w 100% promieniowania UV.
  3. Stosuj bezwzględnie kosmetyki z filtrami ochronnymi. Używaj kosmetyków ze współczynnikiem ochrony minimum SPF 15 , wyłącznie takich, które na opakowaniu zawierają informację, że chronią zarówno przed promieniowaniem UVB jak i UVA .
  4. Nie żałuj kosmetyku, aby ochrona była skuteczna musisz zastosować odpowiednią dawkę.
  5. Chroń oczy. Noś okulary przeciwsłoneczne, najlepiej kupione u optyka.
  6. Nie zapominaj o ustach – zabezpiecz je pomadką ochronną również z filtrem.
  7. Nakładaj kosmetyki z filtrami ochronnymi nie później niż 15-20 minut przed wyjściem z domu. Jeżeli zapomnisz o tym, to pamiętaj, że na ich założenie nie jest za późno, możesz to zrobić również na plaży, ale wówczas skuteczność ochrony może być mniejsza.
  8. Pamiętaj, że ryzyko uszkodzenia skóry przez słońce jest większe na dużych wysokościach .
  9. Większość kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi powinna być nakładana na skórę co 3-4 godziny (najlepiej co 2 godziny) również po każdej kąpieli i spoceniu się.
    – kosmetyk wodoodporny to taki, który zachowuje aktywność przez 40 minut przebywania w wodzie.
    – kosmetyk extrawodoodporny przez 80 minut.
  10. Jeżeli jesteś mamą ucz swoje dzieci używania kosmetyków kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi.  Nie narażaj dzieci na przebywanie na słońcu bez potrzeby w okresie najintensywniejszego nasłonecznienia.
  11. Pamiętaj nie ma bezpiecznego opalania. Nie ma zdrowej opalenizny. Szczególnie ta nabyta w solariach powoduje starzenie się skóry i zwiększa ryzyko rozwoju jej nowotworów!!!
  12. Jeżeli zażywasz jakieś leki, antybiotyki koniecznie spytaj się swojego lekarza, czy nie są to związki fotouczulające.
  13. Nie stosuj na skórę przed opalaniem żadnych kosmetyków, leków które nie są przeznaczone do opalania (również perfum, wód toaletowych)
  14. W wyborze kosmetyku polecam wybrać się do apteki.

Jeżeli chcesz uzyskać szybką opaleniznę nie narażając skóry na negatywne skutki promieniowania warto skorzystać z opalania natryskowego …

 Ciekawe artykuły:

 


 

Możliwość komentowania jest wyłączona.