Czym są ultradźwięki?
Ultradźwięki to fale akustyczne o częstotliwości wyższej niż 16 kHz (to znaczy przekraczającej górny próg słyszalności dla człowieka) i niższej od 100 MHz (hiperdźwięk).
Ultradźwięki są między innymi wykorzystywane w dermatologii estetycznej oraz kosmetyce. W kosmetyce wykorzystuje się ultradźwięki o częstotliwości 22-30 kHz, 1 MHz oraz 3 MHz i o natężeniu do 3 W/cm2. Fala 1 MHz wnika do głębokich warstw tkanki (do 60 mm), 3 MHz działa płytko, powierzchniowo, a najlepszą penetrację uzyskuje się przy małych częstotliwościach.
Ultradźwięki stosowane w kosmetyce są metodą bardzo bezpieczną i mogą być stosowana nawet na wrażliwej i skłonnej do podrażnień skórze. Dlatego też ultradźwięki tak często są wykorzystywane w kosmetyce w takich zabiegach jak SONOFOREZA i PEELING KAWITACYJNY
Jak działają ultradźwięki na skórę?
W kosmetyce wykorzystuje się działanie ultradźwięków : mechaniczne, termiczne oraz fizykochemiczne.
- Działanie mechaniczne ultradźwięków polega na wprawianiu komórek w rytmiczne drgania. Drgania powodują pobudzenie mikrokrążenia, wzrost przepuszczalności błon komórkowych, przyspieszenie metabolizmu komórek. Poprawia się mikrocyrkulacja i przepływ limfy, a tym samym zaopatrzenie naszej skóry w składniki odżywcze i tlen, oraz zostaje pobudzony proces usuwania zbędnych produktów przemiany materii .
- Działanie termiczne ultradźwięków polega na przekształceniu energii przenoszonej w tkankach w ciepło. Dodatkowo pobudza to mikrokrążenie oraz m.inn fibroblasty, komórki odpowiadające za produkcję białek (kolagen, elastyna) zostają pobudzone do syntezy do ich wytwarzania. Podczas wykonywania zabiegu możesz odczuwać przyjemne ciepło.
- Działanie fizykochemiczne ultradźwięków to przyspieszenie metabolizmu w skórze, przywrócenie odpowiednie pH na powierzchni skóry, oraz zwiększenie przez skórę absorpcji składników aktywnych zawartych w preparatach przeznaczonych do zabiegów pielęgnacyjnych z użyciem ultradźwięków.
Wielkie zalety ultradźwięków wykorzystuje się do likwidowania miejscowego nadmiaru tkanki tłuszczowej tj. ZMORY wielu kobiet CELLULITU.
Przy jakich zabiegach wykorzystuje się ultradźwięki?
Jeżeli u klientki nie ma przeciw wskazań do użycia ultradźwięków wówczas dzięki doborze odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych ultradźwięki możemy zastosować do zwiększenia efektów zabiegów:
- Do cer naczyniowych – przy problemach z popękanymi naczynkami krwionośnymi
- Do walki z przebarwieniami pigmentacyjnymi
- Do zabiegów przeciwzmarszczkowych, normalizujących pracę gruczołów łojowych
- Do redukcji opuchlizny i podkrążenia oczu
- Zapobieganie przerostom blizn
- Do walki z cellulitem.
Jak przy każdym zabiegu tak i tu mamy przeciwwskazania do stosowania ultradźwięków, a są to:
- nowotwory,
- gruźlica,
- implanty, rozrusznik serca,
- stany gorączkowe,
- ciąża,
- choroba wieńcowa,
- stany zapalne, ropne skóry,
- niezakończony wzrost kości,
- ciężki stan ogólny organizmu.